Atrakcje i okolica

Zagroda Konik Polny

Jeśli przyjeżdżasz do nas, by się nudzić – doskonale. Jeśli nuda Cię znudzi, mamy dla Ciebie długą listę propozycji na to, by się z nią rozprawić w olimpijskim stylu. Możesz zacząć od atrakcji, a tym samym przyjemności, które oferuje Zagroda lub od razu wybrać się na eksplorację okolicy zarówno bliższej, jak i dalszej. Nie zabraknie tu inspiracji do spacerów, wycieczek rowerowych czy kolejowych. Mamy kąpieliska, rzeki i kajaki, a pięknych lasów wokół pod dostatkiem. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie.
a

Ganek

Przedłużenie domu, centrum spotkań i aktywności domowników, często tych palących. Mamy tu bardzo fajną huśtawkę ogrodową oraz stół z krzesłami. Może siąpić deszcz albo palić słońce – a Wy nieśpiesznie pijecie wino i obserwujecie przyrodę.

a

Grill i ognisko

Mamy miejsce na ognisko - z ławami wokół i pokaźną porcją drewna. Pamiętajcie o niepaleniu ognisk podczas suszy i o dokładnym wygaszeniu ognia, gdy będziecie się rozchodzić na spoczynek. W pobliżu dla Waszego komfortu, a przede wszystkim bezpieczeństwa znajduje się prąd i woda. Piec grillowy odnajdziecie nigdzie indziej jak w kamiennej stodole!

Leżaki i krzesła ogrodowe

Stacjonują na co dzień w domowej sieni – leniwym ruchem od niechcenia rozkładacie je na drewnianym sun decku przed domem lub pod rozłożystym kasztanowcem i zasadniczo można to nazwać planem na cały dzień! W razie niepogody wędrują z powrotem do domu.

a

Dekoracyjne oczko wodne

Zbyt płytkie i delikatne, by pływać, zbyt głębokie, by zostawić w jego pobliżu malutkie dzieci bez opieki! Mnóstwo rybek, częste wizyty ptactwa wodnego, zaciszna altana… cos nam mówi, że to będzie ulubiona kryjówka najmłodszej części towarzystwa.

Balia ogrodowa

Dostępna o każdej porze roku. Rozgwieżdżone niebo nad głową i pełen relaks – umiejscowiona na drewnianym podeście balia pomieścić może sześć osób, a od wścibskich spojrzeń biegnących drogą saren i od wiatru ochroni Was wysoka pergola i roślinność.

a

W ruchu

Poranna joga na trawie, badminton, huśtawka ogrodowa, zabawa w chowanego i ganianego – miejsca jest dość dla każdego. Jeśli las – to w pobliskiej Rewicy lub nieco odleglejszym Gałkówku, jeśli pola – rozejrzyjcie się - są wszędzie wokół. Nieopodal źródła ma rzeka Rawka, wzdłuż której ciągną się zróżnicowane tereny, a malownicza dolina Mrogi jest w odległości osiągalnej nawet dla rowerzystów z sekcji rekreacyjnej

Atrakcje okolicy

Jesteśmy na końcu świata, ale czy coś tu się w ogóle czasami dzieje? No pewnie! W pierwszej kolejności sprawdźcie zawsze wydarzenia w Koluszkach i nad wodą w Lisowicach. A jeśli chodzi o stałe punkty programu to mamy kilka:

Kąpielisko Lisowice

Absolutny highlight, że się tak zagranicznie wyrazimy. Niedawno oddany do użytku kompleks wodny na rzece Mroga, który w mapach i internecie znajdziecie jako Projekt Lisowice, a do którego dotrzecie autem w 15 minut, zaś rowerem w około 45 min. Naturalne kąpielisko, plaża i boiska do piłki plażowej, baseny, wake park zawierający dwa tory, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, zjeżdżalnie, spektakularny park linowy, restauracja i lodziarnia oraz tereny leśne wzdłuż rzeczki, absolutny punkt obowiązkowy przy pięknej pogodzie. Przy gorszej – polecamy rozległe, malownicze tereny wokół. Idealne dla fanów nordic walkingu, rowerów, niespiesznych wędrówek oraz… fotografii. PS. Można także z pieskami!

Zwiedzanie winnicy

Najlepsze „musiaki” w Europie powstają pod Łodzią? Tak, i możecie ich spróbować goszcząc w naszej Zagrodzie! Podczas około 3-godzinnej wycieczki, jedziecie do pobliskiej winnicy, gdzie poznacie tutejsze odmiany winorośli, ich charakterystykę i wymagania, a także specyfikę prowadzenia winnicy. Następnie degustujecie dwa rodzaje wina musującego (wraz z przekąskami), po czym posileni i wzmocnieni trunkiem udajecie się do… piwnicy, gdzie zapoznacie się z procesem produkcji wina. Jeśli jesteście zainteresowani wycieczką do winnicy, dajcie znać, rezerwując pobyt w Zagrodzie – z przyjemnością zorganizujemy dla Was tę atrakcję.

Arboretum w Rogowie

Duuuuży (aż 41 ha!) leśny ogród pełen rzadkich, niezwykłych i sprowadzanych z najdalszych zakątków świata roślin. Wiosną kwitną w nim niezliczone magnolie, azalie i różaneczniki oraz cała masa innych drzew, krzewów i niezwykłej roślinności. Znajduje się tu Narodowa Kolekcja Klonów, które - przebarwiając się jesienią - zamieniają ten ogród w najbardziej kolorowe miejsce w Polsce! Jak zwiedzamy? Samodzielnie ale także z audioprzewodnikiem, w którym usłyszycie głos Mai Popielarskiej, a w grupach także z przewodnikiem – pracownikiem Arboretum.

Dinopark Kołacinek

Namiot, ognisko, zabawa w chowanego, piłka, huśtawka czy twister to za mało? W Kołacinku ukochane dzieci na co najmniej pół dnia pochłonie całkowicie odkrywanie tutejszego Dinoparku czyli Parku Jurajsko-Botanicznego. Położony na terenie parku dworskiego, przyciąga rzesze odwiedzających swą największą atrakcją, jaką jest ścieżka ery mezozoicznej. Na miłośników dinozaurów czekają także: wystawa geologiczno-paleontologiczna, interaktywny tunel z atrakcjami i wykopaliska. Po emocjach związanych ze światem prehistorycznych gadów młodzi goście mogą zostać także poszukiwaczami złota lub poszaleć na tutejszych placach zabaw.

Stajnia Marzeń

Od zawsze bezgranicznie kochają konie, więc jeśli i Wy dzielicie tę pasję, koniecznie dajcie nam znać. Umówimy Was na przejażdżkę bryczką po okolicy (lub konny kulig zimą!) albo oprowadzanie najmłodszych na kucyku lub troszkę większym koniku. Jeśli chcecie podjechać na ślub prawdziwą karetą – to i tu mamy pole do popisu, a sesja fotograficzna w takiej scenerii to oryginalna pamiątka. Zasługi w dziedzinie hipoterapii to także znak firmowy naszych przyjaciół. Stajnia znajduje się bardzo blisko i to, czego na pewno możecie się tam spodziewać – oprócz cudownych zwierząt – to otwarte serca. Samo dobro – korzystajcie!

Lipce Reymontowskie

Tu każdy fan folkloru, literatury i historii powinien spędzić choć pół dnia. Dla pierwszych Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych, dla drugich – Muzeum Regionalne im. Władysława St. Reymonta i dom dróżnika, w którym nasz noblista pisał „Chłopów”, a dla ostatnich - Muzeum Czynu Zbrojnego. Dodajmy, że tuż obok Muzeum Reymonta znajduje się Zagroda Ludowa - skansen z chałupami, oborą, stodołą oraz spichrzem, a także drewnianymi rzeźbami bohaterów dzieła Reymonta. A tak w ogóle, czy wiedzieliście, że do dziś wielu mieszkańców okolic nosi nazwisko Boryna?

Muzeum w Brzezinach

Wiecie gdzie urodził się znany aktor Zbigniew Zamachowski? W Brzezinach, w budynku dzisiejszego muzeum. Muzeum dzielnie fakt ten pielęgnuje, oferując odwiedzającym cykliczne spektakle w ramach inicjatywy Teatr u Zbyszka na podwórku czy letnie Koncerty właśnie u Zbyszka na podwórku. Poza tym oczywiście nie brakuje wystaw i warsztatów – także dla tych, którzy chcą się nauczyć… piec podpłomyki lub prasować oryginalnym żelazkiem z duszą! A dlaczego w tutejszej kawiarni wypiekane ciasteczka mają kształt guzika? Tego już musicie dociec sami - najlepiej odwiedzając muzeum, jednocześnie poznając historię miasteczka.

Kolej wąskotorowa

Na małych (i większych) fanów kolejnictwa w sezonie wiosenno-letnim czeka przejażdżka kolejką wąskotorową Rogów - Rawa - Biała na liczącej ponad sto lat trasie! Zaczynamy w Rogowie (możecie wcześniej zwiedzić tutejsze arboretum), a na stacji końcowej… biesiada! Ognisko, swojskie jedzenie i napitki – idealny czas dla rodzin. Koniecznie zobaczcie też muzeum kolejnictwa pod gołym niebem!

Skansen w Maurzycach

W rozległym skansenie w Maurzycach pokażecie młodzieży, jak kiedyś się uczyło, mieszkało, gospodarzyło, piekło chleb, a przy niebieskich jak chabry chatach zejdzie Wam dobra godzina na sesji zdjęciowej. Stąd już blisko do Łowicza – perły polskiego folkloru. Na tę wycieczkę zaplanujcie cały dzień, bo na pewno na dłużej zabawicie w restauracji Powroty mieszczącej się - zapamiętajcie koniecznie - przy łowickim rynku. Szczególnie polecamy menu jesienne!

Pilica i jej skarby

Jeśli macie trochę więcej czasu to udajcie się koniecznie na spływ kajakowy Pilicą, odwiedźcie Spałę z jej carskimi zabudowaniami, pięknymi lasami i oczywiście ośrodkiem przygotowań olimpijskich. Blisko macie Rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy i Bunkier Konewka. Średniowieczne skarby Inowłodza zachwycą fanów historii dawnej.

Smakołyki regionalne

U Ilonki – nasz zaprzyjaźniony i najbliższy sklep znajdujący się w Długiem! Asortyment bogatszy, niż moglibyście się spodziewać, a do tego szereg lokalnych specjałów. Zamówcie wcześniej wiejskie jajka! I koniecznie spróbujcie serków z Wartkowic i krówek o smaku słonego karmelu, a w upały obowiązkowo zakupcie syfon, a w nim otrzymacie sodówkę z Dmosina (wszystko w duchu eko – syfon zwrotny!) Chleb pieczony wg tradycyjnych receptur zamówicie w piekarni Jula (spytajcie nas o numer). Służymy też kontaktem do wytwórcy domowych wędlin robionych właściwie tylko dla rodziny i przyjaciół.

Wydarzenia

Wianki, koncerty, festiwal kolorów, Light Move Festival, zloty motocyklistów i pojazdów zabytkowych, morsowania… na wyciągnięcie ręki - sprawdzajcie na Facebooku @ProjektLisowice! W Spale odbywa się Jarmark Antyków i Rękodzieła, w Muzeum Regionalnym w Brzezinach czekają na Was warsztaty, spektakle czy niezapomniane koncerty.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Co roku zespół filharmonii rusza „w teren”, koncertując w miejscowościach województwa łódzkiego, także w naszej okolicy, zatem sprawdźcie program tegorocznej edycji!

Dzień Reymonta

W pierwszą sobotę lipca do Lipiec Reymontowskich wraca klimat z wesela Boryny: specjalnym pociągiem retro z pobliskiej Łodzi zjeżdżają tłumy gości, a przez cały dzień w Lipcach trwają koncerty, pokazy taneczne i inne atrakcje.

Love Polish Jazz Festiwal w Tomaszowie Mazowieckim

Festiwal jazzowy z tradycjami - gościł już m.in. Michała Urbaniaka, Nigela Kennedy’ego czy Leszka Żądło.

Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego

W wybrane wiosenne, letnie i jesienne niedziele (przedmioty zabytkowe i starocie, zdrowa, lokalna żywność, twórczość rękodzielnicza)

Wydarzenia w Lisowicach

Tu ciągle się coś dzieje! Wianki, koncerty, festiwal kolorów, Light Move Festival, zloty motocyklistów i pojazdów zabytkowych, morsowania… Sprawdzajcie na Facebooku @ProjektLisowice!

Kolory Polski

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” - co roku zespół filharmonii rusza „w teren”, koncertując w miejscowościach województwa łódzkiego, także w naszej okolicy, zatem sprawdźcie program tegorocznej edycji!

Dzień Reymonta

- Dzień Reymonta - w pierwszą sobotę lipca do Lipiec Reymontowskich wraca klimat z wesela Boryny: specjalnym pociągiem retro z pobliskiej Łodzi zjeżdżają tłumy gości, a przez cały dzień w Lipcach trwają koncerty, pokazy taneczne i inne atrakcje.

Love Polish Jazz Festiwal

Love Polish Jazz Festiwal w Tomaszowie Mazowieckim, który gościł już m.in. Michała Urbaniaka, Nigela Kennedy’ego czy Leszka Żądło

Święto zalewajki

Święto zalewajki w Buczku k/Brzezin